Herb Miasta Jedlina-Zdrój
Flaga Miasta Jedlina-Zdrój
Pieczęcie Urzędowe Miasta Jedlina-Zdrój
Pieczęć Rady Miasta | Pieczęć Burmistrza Miasta | Pieczęć Miasta |
Miasto Jedlina-Zdrój jako osada ma 300 letnią tradycję. Od połowy XVIII wieku osada ta jako miasteczko targowe posiadała swoją pieczęć z głównym godłem, które stanowił wizerunek Pawilonu Zdrojowego. Pierwsze znane wizerunki napieczętne odnotowano na dokumentach pochodzących z roku 1748. Podobna pieczęć owalna znakuje się na dokumencie z roku 1778, taki wizerunek herbowy przetrwał aż do roku 1945.
Tworząc nowy herb Jedliny wzorowano się na jego starych wizerunkach mających udokumentowaną 300 letnią tradycję. Dokładnie wizerunek herbu miejscowości opisał w przedwojennym herbarzu Otto Hupp w następujący sposób: "w srebrnym polu (białym) czerwony pawilon zdrojowy z zielonym dachem, na zwieńczeniu czarny orzeł (...), pawilon stoi na zielonej murawie otoczony czerwonym płotem, na płocie powieszony czteropolowy złoty kartusz herbowy. W polu pierwszym i czwartym czarny ostrzew [nawiązuje do herbu współzałożycieli miejscowości baronów von Seherr-Thoss). W polu drugim i trzecim czarne skrzydło (nawiązuje do rodu współzałożycieli miejscowości hrabiów von Puckler)...".
W oparciu o opis utworzono nowy wizerunek herbu nawiązujący do historycznych tradycji miejscowości, uwzględniając jednak przynależność Jedliny do historycznego Śląska, jako okres najdłuższy. Wizerunek orła śląskiego z charakterystyczną przepaską na piersi umieszczono na pawilonie i wykonano zgodnie ze sztuką heraldyczną. Taki wizerunek herbu miasta nawiązuje do piastowskich korzeni tej ziemi, podkreśla również uzdrowiskowy charakter miejscowości. Od podstawowych barw herbowych tj. zielonego, białego i czerwonego utworzono kolory miejskiej flagi.
W dniu 18 marca 2010 roku Rada Miasta Jedliny-Zdroju na wniosek Stowarzyszenia podjęła uchwałę o nadaniu nowego herbu, flagi oraz pieczęci.
Przywrócenie starego historycznego herbu podkreślającego nasze piastowskie korzenie, ale i 300 letnią uzdrowiskową tradycję miejscowości a także nawiązującego do godeł rycerskich założycieli tej osady, to dobry przykład na nowe europejskie spojrzenie na naszą wspólną małą ojczyznę ŚLĄSK.